Kipróbáltuk, hogy milyen a gyakorlatban a bajor gyártó első elektromos divatterepjárója.
A BMW 2003-ban az addigra már komoly sikereket elért X5 kistestvéreként dobta piacra az első X3-at, melyből aztán 2010-ben, illetve 2017-ben érkezett meg a második, illetve harmadik generáció. A G01-es kódjelzésű aktuális modell különböző benzines és dízel hajtásokkal készül, illetve a közelmúltban napvilágot látott belőle az első úgymond környezettudatos változat, az X3 30e. Ez a hazánkban minden további nélkül zöld rendszámozható plugin hibrid divatterepjáró elsősorban 292 lóerős összteljesítményű benzines-elektromos hajtásáról, illetve mintegy 50 kilométeres e-hatótávjáról ismerszik meg. A BMW azonban azokra is gondol, akik egy teljesen belsőégésű motor nélküli X3-ast szeretnének beállítani a garázsukba, nekik készült az alábbiakban bemutatandó iX3.
A bevezetőből könnyen kikövetkeztethető, hogy az iX3 nem egy teljesen új, már a kezdetektől fogva villanyautónak kifejlesztett modell, hanem lényegében egy normál X3, melynek hagyományos hajtásláncát zéró emissziósra cserélték. Ennek megfelelően minimális eltéréssel az iX3 ugyanakkora, mint az X3, vagyis “személyében” egy 4,73 méter hosszú, 1,89 méter széles, 1,66 méter magas, illetve 2,86 méteres tengelytávolságú középkategóriás szabadidőautóhoz van szerencsénk. A két modell közötti különbségek a részletekben keresendők. A müncheniek nem meglepő módon lezárták a hűtőrácsot, kék betétekkel díszítették a karosszériát, kis légellenállású és könnyített felniket alkalmaztak, valamint értelemszerűen nyugdíjba küldték az ezúttal teljesen feleslegessé vált kipufogót.
A teleszkópos gépháztető alatti hatalmas műanyag burkolat eltávolítását követően kiderül, hogy a frontrészben sem benzin-, sem dízel-, sem pedig villanymotor nincs. Néhány elektromos részegységen és kábelen kívül lényegében teljesen kihasználatlan az első szekció, pedig mondjuk egy kiegészítő kisebb csomagtartót simán ki lehetett volna itt alakítani. Joggal merülhet fel a kérdés, hogy mégis hol található a villanymotor? Nos, utóbbit a csomagtér alá rejtették a fejlesztők, és emiatt ha nem is jelentős mértékben, de 550-ről 510 literre csökkent a puttony mérete. De legalább külön kis fakkot kaptak a töltőkábelek, és a hátsó ülések támlája változatlanul ledönthető, 40/20/40 arányban.
A ritkaföldfém nélküli és 93 százalékos hatékonyságú motor 286 lóerős teljesítményt, illetve 400 Nm-es nyomatékot szabadít rá a hátsó kerekekre, ami több mint elegendő a dinamikus közlekedéshez. A 0-ról 100-ra 6,8 másodperc, 80-ról 120-ra pedig 4,1 másodperc alatt felgyorsuló iX3 végsebessége 180 km/h. Vezetés közben a picit tapasztaltabb sofőrök érezhetik, hogy nem elöl van a motor és a hajtás, mindenesetre a menetstabilizátor áldásos tevékenységének köszönhetően veszélyes helyzetekre egyáltalán nem kell számítani. Sőt, kimondottan nehéz táncba vinni a méretes járgány fenekét. A rekuperáció mértékét három fokozatban lehet állítani, B-módban egypedálos autóvá változik az iX3, mely az összes szenzorát beveti annak érdekében, hogy mindig ideális legyen az energia-visszatermelés, a motorfék, vagy éppen a vitorlázás.
Az 518 kilogramm tömegű akkumulátor az utastér alatt kapott helyet és bár a villanymotor jelentősen könnyebb az általa felváltott belsőégésű társainál, az össztömeg 1,8-2 tonnáról 2,25 tonnára nőtt. Nem könnyű az új BMW, de még így is könnyebb a hasonló német prémium villany SUV-ok. Mivel a telep legalul található, a tömegközéppont kellemesen alacsonyra került, és ez vezetés közben is érződik. Az adaptív futómű alapáras tétel és kiválóan végzi a dolgát, az M-es sportkivitele pedig 165 ezer forintos extra kiadást jelent. 30 km/h-s tempóig műhanggal jelzi a gyalogosok felé a közeledtét a kocsi, ezenkívül pedig belül is képes szintetikus motorhangot kiadni. Utóbbi a menetmód függvényében változik és szerencsére teljesen kikapcsolható.
A 80 kWh-s bruttó kapacitásból nettó 74 kWh áll rendelkezésre, és az akkumulátor energiasűrűsége 20 százalékkal nőtt az előzőt generációs telepekhez képest. A 18-19 kWh/100 km-es fogyasztást a gyakorlatban nem sikerült hoznunk, amiben többek közt a hideg időjárásnak is komoly szerepe volt, mindenesetre a 22-23 kWh-s tényleges fogyasztás miatt sem igazán kell szégyenkeznie az iX3-nak. Az álomszerű 460 kilométeres hivatalos WLTP-hatótáv helyett a gyakorlatban körülbelül 330-350 kilométeres hatótávolságra lehet számítani. Egyfázisú AC töltő esetén 7,4 kW a maximális töltési teljesítmény, háromfázis esetén pedig 11 kW-ot kapunk. Utóbbi esetben körülbelül 7,5 óráig tart egy 0-ról 80 százalékra történő feltöltés, amin a 22 kW-os opció sokat lendíthetne. Amennyiben egy 150 kW-os DC hipertöltő felé sodor bennünket az élet, akkor egy hasonló töltés alig több mint fél óra alatt is letudható.
A Kínában gyártott villany-BMW minősége ugyanolyan kiválónak mondható, mint a Németországban vagy a világ egyéb részein gyártott társaié. A prémium hangulatú utastérben remekül elfér négy személy, rövidebb utakon pedig a hátul középen helyet foglaló ötödik személynek sincs oka a panaszra. A kellemes fogású, jól eltalált áttételezésű kormány mögött digitális műszeregység teljesít szolgálatot, melynek grafikája éppúgy igényes, mint a középső érintőkijelzőn megjelenített felhasználói felületé. Alapáron jár a vezeték nélküli mobiltöltő, a parkoló-asszisztens, a földre vetítő hangulatvilágítás, a 19 colos felniszett és a távolsági fényt automatikusan kapcsoló LED-fényszóró. A jobban felszerelt Impressive kivitel esetében a 20 colos kerekek, az adaptív LED-fényszóró, a HUD, a gesztusvezérlés, illetve a 464 W teljesítményű, 16 hangszórós hi-fi is az alapfelszereltség részét képezi.
Míg 286 lóerős és igen komoly hatótávú X3 30d-nk már 17,4 millió forint, 292 lóerős környezettudatos X3 30e-nk pedig 17,8 millió forint ellenében lehet, addig az iX3 magyarországi alapára 23 millió forint, az Impressive kivitel pedig minimum 24,7 millió forint ellenében vezethető haza. Nem kis összegek ezek, azonban nem árt tudni, hogy a közvetlen riválisok ennél is többe kerülnek. Az iX3 egy remekül sikerült elektromos divatterepjáró, melyben jól elfér egy komplett család csomagokkal együtt, de azért itt-ott érezni rajta, hogy eredetileg nem villanyautónak készült. Továbbá kár, hogy egyelőre csak egyetlen teljesítményszinttel, illetve egyetlen kapacitással készül.