Csütörtökön tartották az ,,A jövő autói – vezetőnélküli autók fejlesztése Magyarországon” című konferenciát a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen. A konferencián többek között szót kapott Varga Mihály nemzetgazdasági miniszer, valamint Orbán Viktor miniszterelnök. Az eseményen egy nagy bejelentést is megtettek, Magyarország az önvezető technológia fejlesztéséhez épít tesztpályát.
Varga Mihály véleménye szerint a jövő autói már most itt vannak az útjainkon. Belátása szerint a közlekedést érintő innovációs folyamatok meghatározó központja lehet Magyarország, a magyar kormány aktív szeretne lenni, segítené ezt az ügyet. A kormány létrehozta az Irinyi Tervet, amely magában foglalja az Ipar 4.0 tervet és a Jedlik Ányos Tervet, ezek az említett célok elérését segítik. A Jedlik Ányos Terv fő célja a belsőégésű motorok kiváltása tisztán elektromos meghajtású járművekkel a közutakon.
Orbán Viktor véleménye szerint óriási lehetőség áll előttünk a digitalizáció révén. A hallgatók tudtára adta azt is, hogy az önvezető autók világa nem a jövő, hanem a holnap. A miniszterelnök tervei szerint 2025-re az összes újonnan eladott járművek 20%-a részben, vagy teljesen automatizált lesz. A kormány 67 stratégiai megállapodást kötött és a világ 20 legnagyobb autóipari beszállítójából 15 jelen van Magyarországon. Belátta a kormány azt is, hogy a fejlődéshez rendhagyó szakokat is indítani kell az egyetemeken, például olyat, amely az önvezető járművek fejlesztéséhez kapcsolódik.
A konferencia óta a BME bejelentést tett:
A nemzetközi trendek hatására és a hazai járműipari fejlesztő cégek ösztönzésére az egyetemek angol nyelvű oktatási programot indítanak: a mesterképzés a BME KJK-n az Autonomous Vehicle Control Engineering, az ELTE-n Computer Science for Autonomous Driving nevet viseli.
A jövőben az innovációnak két fő irányzata lesz a járműiparban: az elektromos hajtástechnológia és az önvezető technológia. A GDP adatok függvényében 2018 januárjától 5 százalékra csökkenhet az internet áfája, ami komoly támogatást jelentene az iparágnak – mondta Orbán Viktor. A miniszterelnök kifejtette, a kormány előtt most egy olyan előterjesztés van, ami szerint az áfa az internetes szolgáltatásoknál 27 százalékról 18 százalékra csökken jövőre.
A fent említett célkitűzések értelmében a 250 hektáros tesztpályát Zalaegerszegen hozzák létre. Ekkora pályára 500 kilométeres környezetben nincs példa. Ez a 40 milliárd forintból elkészülő beruházás nagy segítséget jelenthet a hazánkban működő nagyvállalatoknak (Robert Bosch, ThyssenKrupp) és kisebb hazai startupoknak, mint például az AdasWorks-nek. A kutatásra és innovációra 706 milliárd forintot fog elkölteni Magyarország 2014-2020 között.
Forrás: kormany.hu, portfolio.hu, BME